Włóczka a wełna - czym są i dlaczego je mylimy?

29-06-2023

Włóczka a wełna - czym są i dlaczego często je mylimy?

Bardzo często zdarza się, że pojęcia „włóczka” i „wełna” traktowane są zamiennie. Niestety stanowi to błąd, ponieważ choć wydają się one bardzo podobne, to różnią się od siebie w dość znaczący sposób. To dwa rodzaje materiałów stosowanych do robótek ręcznych - w dziedzinie rzemiosła oraz projektowania odzieży. Wyjaśniamy, co kryje się pod każdym z tych pojęć, by z łatwością zrozumieć różnice pomiędzy produkcją, zastosowaniem oraz samymi właściwościami włóczki oraz wełny.

Wełna - czym jest i w jaki sposób powstaje?

Wełna najczęściej przywołuje skojarzenia puszystych, przyjaznych zwierząt, które można spotkać np. w warunkach górskich. To w końcu nic innego jak włókno, które pochodzi właśnie od owiec, kóz czy alpak. Cechuje się ona dużą miękkością w dotyku, a przy tym elastycznością, trwałością oraz ciepłem, które sprawia, że żadna zima nie jest nam straszna. Przemawia za tym właściwość tego materiału, jaką jest zdolność zatrzymywania ciepła nawet wtedy, gdy wełna jest mokra. Stąd też producenci i projektanci stawiają na nią przy tworzeniu ubrań oraz akcesoriów zimowych. Ponadto sięga się po nią w projektowaniu dywanów, przedmiotów dekoracyjnych czy pokrowców przeznaczonych na meble.

Produkcja wełny jest niezwykle prosta, proces polega na strzyżeniu zwierząt hodowlanych, o których wspominaliśmy powyżej. Kolejnym krokiem jest umycie włosia, dokładne wysuszenie go oraz czyszczenie, aby z łatwością pozbyć się widocznych zanieczyszczeń. Dodatkowo pozwala to uniknąć sklejania się włókien wełny. Dalej materiał jest przędzony na nici, które są wykorzystywane do tkania czy też dziergania - po to, by uzyskać ulubione produkty wełniane.

Włóczka - co oznacza i jak się ją produkuje?

Włóczka jest ogólnym terminem odnoszącym się do przędzy lub nitek, które mogą być wykonane zarówno z naturalnych, jak i sztucznych włókien. Włóczka syntetyczna może być wytwarzana z różnych materiałów, takich jak akryl, poliester czy nylon, podczas gdy włóczka naturalna może pochodzić z wełny, bawełny, jedwabiu czy alpaki.

Zazwyczaj włóczka jest bardzo miękka w dotyku, wytrzymała oraz elastyczna. Dzięki tym cechom znalazła dość szerokie i uniwersalne zastosowanie w dziedzinach takich jak szydełkowanie czy dzierganie. Pasjonaci robótek ręcznych sięgają po włóczki, by tworzyć efektowne ubrania, dekoracje czy dodatki.

Wełna jest zatem rodzajem włóczki, ale nie wszystkie włóczki są wykonane z wełny.

Produkcja włóczki polega na przędzeniu włókien, które są obrabiane wcześniej w sposób chemiczny bądź mechaniczny. Zazwyczaj są one myte, suszone oraz czesne - dzięki temu zyskują one świetną powierzchnię cechującą się gładkością i jedwabistą miękkością. Włókna przędzone są na nici skręcane w kłębki i dopuszczane do sprzedaży.

Jakie są różnice między wełną a włóczką?

W takim razie, na czym polega różnica pomiędzy materiałami, skoro mają one sporo cech wspólnych?

Obie wełna i włóczka mają swoje unikalne cechy i zastosowania.

Wełna czy włóczka wełniana jest idealnym wyborem szczególnie na zimę, ponieważ wykazuje się miękkością i ciepłem, a także zdolnością zatrzymania temperatury mimo przemoknięcia. Włóczka pochodzenia roślinnego z kolei jest dość lekka stąd zdobywa popularność jako produkt wykorzystywany do dziergania i szydełkowania ubrań czy akcesoriów, po które można sięgać cały rok.

Podczas wyboru materiału do projektu dziergania warto wziąć pod uwagę preferencje, sezon, zamierzony efekt i indywidualne potrzeby. Wełna jest doskonałą do ciepłych, zimowych wyrobów, podczas gdy różnorodność włóczek pozwala na tworzenie projektów o różnym charakterze, od lekkich letnich dzianin po grube, puszyste swetry.

Ważne jest również zrozumienie etykietki na włóczce, która podaje informacje na temat składu, wskazówek dotyczących prania i instrukcji obsługi. Dzięki temu można dokonać świadomego wyboru i odpowiednio dobrać materiał do swojego projektu.

Jeśli szukasz idealnej włóczki, którą wykorzystasz do stworzenia efektownych rzeczy, zobacz ofertę sklepu internetowego amiQs Włóczki Świata. Skompletuj zamówienie przy pomocy kilku kliknięć i wybierz najwygodniejszy dla Ciebie sposób dostawy.