Wełna niejedno ma imię! Jakie włókna naturalne znajdziesz w sklepach?

Dziś wyroby wykonane z wełny cieszą się ogromną popularnością. Są ponadczasowe, trwałe i uniwersalne. Włókna naturalne doskonale sprawdzają się nie tylko w przypadku ubrań, ale także dodatków do domu czy akcesoriów jak czapki bądź szale. W sklepach znajdziesz szeroki wybór różnych rodzajów wełny. Każdy z nich ma inne właściwości. Dziś opowiadamy o tych, które są najczęściej wybierane przez klientów.

Wełna merino z owiec merynosa

Niewątpliwie najpopularniejszym rodzajem wełny wybieranego do wszelkich wyrobów włókienniczych jest ta pochodząca z owiec merynosa. Merino jest świetnym włóknem, które jest doceniane przez nawet najbardziej wymagających użytkowników. Do głównych zalet można zaliczyć m.in. świetną zdolność do termoregulacji. Dzięki temu ubrania merino są wybierane nawet przez sportowców i miłośników turystyki. W momencie, kiedy temperatura jest wysoka, włókno rozkurcza się, a tym samym sprawnie przepuszcza nadmiar ciepła. Z kolei, gdy jest zimno, wełna merino skutecznie chroni ciało przed chłodem. Ponadto wełna ta ma zdolność pochłaniania wilgoci, wykazuje się odpornością na wszelkie zapachy i jest bardzo higieniczna. Nie utrzymuje nieprzyjemnej woni, a przy tym jest bezpieczna nawet dla alergików.

Kaszmir dla najbardziej wymagających

Cenisz sobie luksus i lubisz otulać się włóknami, które także należą do tych z wyższej półki? Jeśli tak, to z pewnością przypadnie Ci do gustu kaszmir. Jego szlachetność to cecha unikalna, która wcale nie jest tak powszechna pośród naturalnych włókien. Kaszmirowe włóczki wyróżniają się bardzo aksamitną strukturą, przez co doskonale utrzymują ciepło. Co ciekawe, wełna pochodząca od kóz ma lepsze właściwości termiczne niż ta owcza, a przy tym jest aż 6 razy cieńsza od ludzkiego włosa. W efekcie włókna są cienkie, delikatne i lekkie. Ponadto kaszmir jest przewiewny, nie pochłania wilgoci, a skutecznie odprowadza ją na zewnątrz. Nie gniecie się i łatwo powraca do pierwotnego kształtu z uwagi na swoją wysoką sprężystość. To idealny wybór, jeśli szukasz wełny odpowiadającej na nawet największe wymagania.

Wełna z alpaki, czyli złoto Inków

Warto zwrócić uwagę także na włókna naturalne pochodzące z alpaki. Bardzo często są one mylone z merino z uwagi na duże podobieństwo cech. Pośród największych zalet tej wełny można wymienić przede wszystkim świetne właściwości termoregulacyjne oraz izolacyjne. Delikatne w dotyku, lekkie i oddychające włókno (które pod tym względem przypomina kaszmir) sprawdzi się nawet w zimne dni, gdy konieczne jest otulenie ciała czymś, co zapewni doskonały komfort termiczny. Dodatkowo wełna z alpaki nie pochłania zapachów (i sama jest bezzapachowa), doskonale odprowadza wilgoć oraz jest odporna na brud. Jeśli jesteś osobą o dość wrażliwej skórze, wybierz włókna oznaczone jako “baby alpaca”. Są one najdelikatniejsze. Im cieńsze włókno, tym większa subtelność.

To tylko trzy rodzaje wełny, którą możesz z łatwością znaleźć w większości sklepów z włóczkami. Jeśli szukasz wysokiej jakości produktów, zapoznaj się już teraz z naszą ofertą sklepu internetowego AmiQs. Postaw na doskonałe właściwości naturalnych włókien, dzięki którym będziesz z przyjemnością pracować nad realizacją najbardziej fantazyjnych projektów.