Subiektywny przewodnik o praniu dzianin z włóczki

03-02-2023

Poniżej przeczytacie o ogólnych zasadach dotyczących prania i konserwacji rzeczy, które wykonacie z włóczek na drutach lub szydełku. Pamiętajcie jednak, że szczegółowe informacje dotyczące konkretnej włóczki znajdziecie na jej etykiecie i to właśnie one powinny być dla Was wiążące.

Pranie i konserwacja rzeczy wykonanych z włóczki

Możemy przyjąć bardzo generalne założenie, że dzianiny nie lubią być prane – naturalne włókna posiadają szereg właściwości dzięki którym są odporne na zabrudzenia i wchłanianie zapachów. Niestety dodatki stosowane przy produkcji włóczek oraz sposób użytkowania dzianiny powodują, że jednak czasami powinniśmy poddać ją delikatnej pielęgnacji.

Pamiętajcie:

Dzianiny nie lubią być zbyt długo namaczane, pranie powinno odbyć się ręcznie, w dużej ilości wody, bez mieszania kolorów i z dokładnym płukaniem.

Należy pamiętać, że woda powinna być co najwyżej letnia, zbyt ciepła może spowodować nieodwracalne zniszczenia – takie jak utrata koloru lub sfilcowanie. Większość włókien źle reaguje na ściskanie i ugniatanie w wodzie (poza lnem, w przypadku którego ugniatanie to konieczność, aby zmiękł), dlatego należy dzianinę uciskać delikatnie, bez zbędnego mieszania w wodzie. Najlepiej użyć specjalnych detergentów – przeznaczonych do prania wełny lub tkanin delikatnych – i tu o zgrozo, te powszechnie dostępne na rynku mogą czasami dzianinie zaszkodzić powodując np. nadmierne oddawanie przez włóczkę koloru lub jej nadmierne rozluźnienie. Do prania nie należy używać płynów zmiękczających, które rozmiękczają włókna i mogą spowodować deformację dzianiny. Najlepiej wypróbować płyn na małej, wykonanej z danej włóczki próbce.

Wyjątkiem od wszelkich reguł są włóczki superwash, które z założenia zostały przygotowane do prania w pralkach. Producenci zapewniają, że nie sfilcują się i nie zniszczą. Temperatura prania nie powinna przekraczać 40C, a do prania należy użyć tylko niewielkiej ilości płynu do prania (nie proszku!), jeśli tkanina jest bardzo delikatna można ją prać w specjalnym, zabezpieczającym woreczku.

Po praniu należy dzianinę wycisnąć delikatnie w ręczniku i rozłożyć na płasko, nadając jej pożądany kształt. Unikać miejsc wystawionych bezpośrednio na słońce, aby nie wypalić kolorów. Dzianin nie należy suszyć w suszarkach – pamiętajcie, aby przemyśleć ten fakt nawet jeśli producent takiej możliwości nie wyklucza – wiele zależy od dzianiny, wzoru, sposobu jej wykonania i wreszcie samej suszarki. W określonych okolicznościach może Was spotkać niemiła niespodzianka.

Niektóre dzianiny wyciągają się podczas prania, jednak zazwyczaj po wyschnięciu wracają do swojej pierwotnej formy – wiele zależy od sposobu i wzoru jakim zostały wykonane. Bawełna natomiast często zbiega się w praniu i do suszenia trzeba dzianinę rozciągać.

Kiedy dzianina jest już zupełnie sucha złóżcie ją starannie, absolutnie nie rozwieszajcie na wieszaku. Nie prasujcie - chyba, że producent dopuszcza taką możliwość, jednak pamiętajcie, że dzianiny strukturalne (np. ze wzorem warkoczowym) mogą ucierpieć na skutek działania na nie wysokiej temperatury. Jeśli dzianina wymaga blokowania użyjcie żelazka z parą, jeśli natomiast nie możecie użyć pary wystarczy prasować przez wilgotną szmatkę.

Odpowiednio traktowane i pielęgnowane dzianiny będą Wam służyć przez lata – należy im się szczególna troska i uwaga, są przecież dziełem Waszych rąk.