Druty czy szydełko - oto jest pytanie...

Druty czy szydełko - czym się różnią, co wybrać?

Stoisz przed wyborem, na co się zdecydować - druty czy może szydełko? Dla wielu osób podjęcie tej decyzji nie należy do najprostszych. Nie ma jednej wskazówki, którą można się kierować, by wybrać, co rzeczywiście jest najlepsze. Warto wzbogacić się o wiedzę i poznać podstawowe różnice pomiędzy tymi akcesoriami. Dowiedz się, co odróżnia druty od szydełka i postaw na odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Czym się różnią druty i szydełko?

Jeśli także i Ty zastanawiasz się nad wyborem, co będzie odpowiednim narzędziem do pracy dla Ciebie - druty czy szydełko - zebraliśmy w jednym miejscu kilka najważniejszych różnic między nimi. Być może te właściwości ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji, która będzie idealna dla Twoich indywidualnych potrzeb. Miej na uwadze podstawowe kwestie takie jak:

  • Metoda dziania

W tym przypadku warto wiedzieć, że ubrania, dodatki czy akcesoria wykonane na drutach mają przednią oraz tylną stronę, a te zrobione przy pomocy szydełka są dwustronne. Podczas pracy na drutach trzeba opanować więcej niż jedną pętelkę, natomiast w przypadku szydełka będzie ona w pełni wystarczająca. W efekcie nauczenie się techniki jest prostsze, jeśli decydujemy się na szydełkowanie.

  • Różnorodność techniki i efektów

Korzystając z drutów, jesteśmy w stanie wykonać wzory wypukłe, natomiast jeśli zależy nam na uzyskaniu płaskich detali czy wzorów geometrycznych, wtedy najlepiej sięgnąć po szydełko.

  • Struktura oraz gęstość

Ostatnia kwestia dotyczy finalnego efektu, który uzyskamy, pracując z szydełkiem oraz drutami. W tym pierwszym przypadku dziadzina będzie zbita, gęsta i zdecydowanie mało rozciągliwa. Z kolei druty umożliwiają wykonanie równych, elastycznych oraz miękkich w dotyku akcesoriów czy ubrań.

Czy warto wybrać druty? Poznaj wady i zalety

Zatrzymajmy się przy kwestii dziergania na drutach. To zdecydowanie polecany wybór dla osób, które chcą stworzyć ciepłe, zimowe rzeczy - szaliki, czapki, rękawiczki, skarpetki czy swetry. Pośród głównych zalet tego rozwiązania znajduje się aspekt ekonomiczny - do stworzenia dzianiny nie zużywamy dużo przędzy, a materiał będzie przewiewny oraz równomierny.

Wadą może być trudność opanowania techniki, ponieważ pracujemy na wielu oczkach, które mogą niekiedy uciekać. Wszystkie oczka są otwarte, dlatego tracąc koncentrację, łatwo zgubimy któreś z nich. To ważne także dla osób dziergających w podróży, gdy łatwo o rozproszenie uwagi.

Dowiedz się, jak zacząć robić na drutach, korzystając z naszego poradnika na blogu.

Dla kogo szydełko? Wady i zalety

Z kolei szydełko jest świetnym wyborem, jeśli chcemy wykonać stylowe spódnice, serwetki, torby, poszewki na poduszki czy atrakcyjne zabawki dla dzieci. Pracę wykonaną na szydełku łatwo przeniesiemy, a gdyby okazało się, że w transporcie zgubimy pętelkę, nie ma ryzyka, że trzeba zaczynać ją od nowa. Oczko jest tylko jedno, więc każdy z łatwością je znajdzie.

Idzie za tym szybkość pracy i prostota szczególnie w przypadku amatorów stawiających pierwsze kroki w szydełkowaniu. Schematy robótek ręcznych są tutaj czytelniejsze i bardziej zrozumiałe, przez co szydełko ma wielu zwolenników właśnie wśród początkujących. Warto jednak wiedzieć, że podczas szydełkowania zużywamy więcej przędzy.

Co dla początkujących - druty czy szydełko?

Odpowiedź na to pytanie być może nie usatysfakcjonuje wielu osób, ponieważ brzmi ona - to zależy. Wybór drutów bądź szydełka powinien być uwarunkowany indywidualnymi oczekiwaniami i potrzebami. Jeśli chcemy stworzyć ciepłe i przewiewne czapki na zimę, wtedy najlepiej sięgnąć po wysokiej jakości druty. Z kolei do stworzenia ażurowej bluzki na pewno przydadzą się wysokogatunkowe szydełka od renomowanych producentów.

Poznaj szeroką ofertę rozwiązań, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym AmiQs. Zrób wygodne zakupy w jednym miejscu i rozpocznij swoją przygodę z dziewiarstwem lub szydełkowaniem jeszcze dziś.

Polecane produkty

Zestawy drutów hebanowych wymiennych Lantern Moon Heirloom KnitPro

Zestawy drutów hebanowych wymiennych Lantern Moon Heirloom KnitPro

SERIA DRUTÓW DREWNIANYCH THE LANTERN MOON to ekskluzywna kolekcja wykonana z hebanu, uznawanego za jeden z najcenniejszych materiałów na świ...
Zestawy drutów stalowych wymiennych The Mindful Believe KnitPro

Zestawy drutów stalowych wymiennych The Mindful Believe KnitPro

Zestaw drutów metalowych wymiennych Believe zawiera 7 najpopularniejszych grubości drutów wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej wr...
Indigo - Zestawy drutów drewnianych wymiennych mini KnitPro

Indigo - Zestawy drutów drewnianych wymiennych mini KnitPro

Wyjątkowe zestawy drutów drewnianych wymiennych Indigo firmy KnitPro. Zestawy utrzymane są w niebieskiej tonacji. Każdy zestaw zawiera 7/8 p...
Zestawy drutów drewnianych Cubics - Joy of Knitting KnitPro

Zestawy drutów drewnianych Cubics - Joy of Knitting KnitPro

ZESTAW DRUTÓW DREWNIANYCH KWADRATOWYCH "JOY OF KNITTING" to unikatowa kolekcja stworzona specjalnie z okazji Dnia Matki. Hasłem przewodnim z...