Bogata oferta włóczek otwiera świat nieograniczonych możliwości

Wykonywane ręcznie, ciepłe swetry i skarpety wróciły ostatnio do łask. Są fascynującymi rękodziełami, które docenia coraz więcej osób. Niosą za sobą historie pełne miłości, radości i ciepłych wspomnień. Ale kolorowa włóczka to nie tylko czapki, szaliki i swetry. To morze nieograniczonych możliwości dla wprawnych rąk, które potrafią z nich utkać naprawdę wszystko. Jakie włóczki wybrać i co z nich wydziergać? Zobacz!

 

Kolorowa włóczka – jakie produkty można z niej wydziergać?

Pewnie pamiętasz kolorowe motki, które babcia lub ciocia miały pochowane w swoich szafach. Dziergały z nich ciepłe skarpety i wkładały bliskim pod choinkę. A pamiętasz wzory dodawane do gazet, na podstawie których mamy dziergały sweterki dla swoich pociech? Dzisiaj ten trend powraca, a z kolorowej włóczki można wydziergać absolutnie wszystko!

Swetry, czapki i szaliki to dopiero początek. Z włóczki możesz stworzyć prawdziwe arcydzieła modowe, takie jak: rękawiczki, komin na szyję, ale też całoroczny kardigan, lekką sukienkę na plażę, ażurową górę kostiumu kąpielowego, kamizelkę i inne stylowe dodatki. Dużą popularnością cieszą się torebki z włóczki, pompony do dekoracji pokoju dziecięcego czy kocyki do wózków dla niemowląt.

Fantazyjne włóczki ze srebrną lub złotą nicią mogą posłużyć do wydziergania ażurowego pledu. Ten przyda się podczas letnich wieczorów spędzonych w ogrodzie lub na wakacyjnym wypadzie. Ażurowy pled z połyskującej włóczki to także świetna dekoracja łóżka w sypialni czy kanapy w salonie w stylu rustykalnym.

Włóczka na czapki – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej włóczki jest niezwykle ważny. Najwyższej jakości motki pozwolą bowiem stworzyć odzież wyjątkowo miłą i przyjemną w dotyku. Najlepsza włóczka na czapki jest miękka i puszysta. Przy jej wyborze weź jednak pod uwagę grubość. Im włóczka grubsza, tym czapka będzie cieplejsza. Jeśli chcesz stworzyć osobliwe arcydzieło, które da komfort cieplny obdarowanej osobie, zwróć uwagę na skład włóczki.

Najlepsza będzie włóczka wykonana z wełny z alpaki, merynosa czy owcy. Wszystkie one zapewnią doskonały komfort cieplny nawet w czasie dużych mrozów. Oczywiście motek nie musi być w 100% wykonany z wełny, ale im większa jej domieszka, tym czapka będzie cieplejsza. Idealna na czapkę jest niegryząca wełna z merynosa -jest miła w dotyku, delikatna dla skóry i bardzo ciepła.

Na czapki możesz wybierać włóczki jednokolorowe, na przykład mieszankę wełny i moheru o miękkim, jedwabistym włosie, delikatną włóczkę z alpaki – włochatą, ale miłą w dotyku – lub luksusową włóczkę z wełny merynosów z dodatkiem jedwabiu lub kaszmir. Lekko połyskująca, miękka i miła wełna sprawdzi się zarówno na czapkę dla kobiety jaki i dla eleganckiego mężczyzny, który lubi nosić lekkie, dopasowane i jednocześnie ciepłe ubrania.

Włóczka cieniowana – czym różni się od jednokolorowej?

Włóczka cieniowana nazywana też włóczką ombre to kilkukolorowe motki których cechą charakterystyczną sa płynne przejścia pomiędzy barwami oraz ich nasyceniem. Dzięki nim możesz dziergać robótki o naprawdę oryginalnym charakterze. A najlepsze jest to, że nie ma dwóch takich samych cieniowanych włóczek, co oznacza, że każdy stworzony z nich przedmiot będzie niepowtarzalny – jedyny w swoim rodzaju.

Cieniowana włóczka świetnie nada się na kolorowy szalik, czapkę, rękawiczki lub torebkę dzierganą na szydełku. Łagodnie przechodzące odcienie będą idealne do wydziergania chust czy letnich bluzek. A włóczka układająca się w pasy, to najlepsza opcja na jesienno-zimowe czapki, szale i ciepłe golfy.

Wybierając cieniowaną włóczkę, weź pod uwagę nie tylko jej skład, ale i strukturę nici. Od jej splotu zależy to, jaki efekt końcowy uzyskasz. Musisz też wiedzieć, że motki z dodatkiem wełny pochodzenia zwierzęcego będą zdecydowanie lepszym wyborem, jeśli chcesz z nich stworzyć ciepłe ubrania lub koce. Kompletując letnią garderobę, możesz zdecydować się na włóczki z domieszką roślinnych włókien – lnu, bawełny, bambusa czy wiskozy.

Pompony, koce, torebki z włóczki – co jeszcze poza swetrem i szalikiem można stworzyć z włóczki?

O tym, jak wiele można zrobić z kolorowej włóczki doskonale wiedzą nasze babcie. W czasach PRL-u, kiedy szklane bombki nie były powszechnie dostępne, wiele kobiet wykonywało ozdoby choinkowe z kolorowych motków. Na Wielkanoc z kolei dziergały one koszyczki lub serwetki do nich, a nawet wełniane kurczaki czy króliki. Ozdoby z kolorowej włóczki wykonywały nawet dzieci w szkołach, dziergając kolorowe serwetki na Dzień Babci lub Dzień Matki.

Dzisiaj z kolorowej bawełny wykonuje się karuzele do dziecięcych łóżeczek, czapeczki i opaski na główki dla maluszków, sukieneczki lub garnitury do chrztu oraz ażurowe kocyki do wózków, które z pewnością będą świetną pamiątką dla młodego człowieka. Z miękkiej włóczki wykonuje się również maskotki dla dzieci, abażury na lampy lub ozdoby na lampiony.

Efektywne, fantazyjne włóczki o strukturze plecionki z błyszczącą nicią będą doskonałe do wydziergania pomponów do czapek, gumek do włosów czy breloków na kluczyki. Pompony z włóczki można wykorzystać również do uszycia miękkich, kolorowych poszewek ozdobnych na poduszki, a nawet doszyć je do koca.

A czy wiesz, jaka włóczka na koc sprawdzi się najlepiej? Oczywiście wełniana – z owcy, merynosa czy alpaki. Popularne są różne mieszanki wełny z alpaki lub wełny owczej z dodatkiem akrylu. Najważniejsze jest jednak to, jakiej grubości koc chcesz zrobić. Ciepły, gruby koc idealny na zimowe wieczory najlepiej wykonać z grubej włóczki polecanej do drutów o grubości 8-9 mm. Możesz użyć dwóch nitek przędzy jednocześnie. Taki pled będzie ciepły, mięsisty i delikatny w dotyku.

Z włóczki skarpetkowej możesz wydziergać ozdoby zimowe do swojego salonu. Świetnie sprawdzą się skarpety na prezenty przyczepione do kominka czy wieńce adwentowe na drzwi. Ten rodzaj włóczki może posłużyć także do wydziergania letniej garderoby. Długi, rozpinany kardigan w ulubionym kolorze, plażowy pled lub pareo będę wyglądały efektownie, gdy wybierzesz motek z wełny połączonej z jedwabiem.

Z włóczki możesz wykonać też torebki o przeróżnych formach. Najpopularniejsze są szydełkowane listonoszki, shopperki i duże torby plażowe. Do ich wydzierania najlepiej użyć bawełnianego sznurka, który jest bardzo wytrzymały i występuje w wielu różnych grubościach.

Teraz już wiesz, że włóczka nie jedno ma imię. Możesz z niej wykonać dosłownie wszystko, a ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Zatem przyjemnej zabawy i owocnej pracy!